REPUBLIKA E FRANSUA DYVALJESE – Anton Blakja

0
237

Me poshte keni me pak rreshta jeten e nje prej diktatoreve me te ndyre qe ka njohur shekulli i XX-te.
Behet fjale per te ashtuquajturin president te Republikes Haitiane, Fransua Dyvalje ( Francois Duvalier ).
Fransua Dyvalje ka qene diktatori i popullit me te varfer te Amerikes latine.
Per demaskimin e atij regjimi gjakatar, shkrimatri i madh Graham Grin, na ka dhene nje roman te famshem me titullin ” Komedianet “.
Per kete ,Graham Grinit, regjimi antinjerezor i Dyvaljese i pati ndaluar perjete viziten ne Haiti.
François Duvalier:, (14 prill 1907 – 21 prill 1971), i njohur gjithashtu me noken Papa Docu, ishte Presidenti i Haitit nga 1957, ne vitin1971.
Ai u zgjodh president në vitin 1957 në një platformë nacionaliste, me premtime te bujshme.
Sundimi i tij, ishte i bazuar në ushtrine, dhe një milici rurale të njohur si Tonton Macoute dhe përdorimin e vrasjeve dhe te zhdukjes se njerezve e thjeshte e kundershtareve imagjinare., Gjate sundimit te tij gjakatar jane vrare e zhdukur deri në 60,000 haitianë dhe në mërgimin e shumë të tjerëve..
Nihej me dy pseudonime Papa Dok dhe Baron Samedia, sipas besimit Vudu.
( Perfytyrohej se naten shetiste neper varre duke tymosur nje puro ).
Zgjedhja e tij heret e tjera ishte nje farse e pergjakshme. Siç thote Grin, diten e zgjedhjeve , po ti kishe mendte ne koke duhej te rrije ne shtepi. Ai mori titullin e Presidentit te perjetshem në vitin 1964, pas një tjetër zgjedhje të grabitura e manipnluara dhe mbeti në pushtet derisa vdiq në vitin 1971
Fransua Dyvalje u armiqesua me SHBA-ne nen masken e ” vetvendosjes “, duke prere edhe me shume te drejtat e njeriut ne ” republiken ” e zezakeve.
Pasi vdiq ai u pasua nga djali i tij, Jean-Claude, i cili u quajt “Baby Doc.
Rasti i diktatures antinjerezore te Dyvaljese ne Haiti eshte nje mesim i madh per popujt e vegjel, se si duhet te jene vigjelente dhe te mos lejojne betonimin ne pushtet te diktatoreve, me maske e pa maske.
Per te gjithe miqte qe kane deshire e vullnet, ju rekomandoi romanin ” Komedianet ” te shkrimtarit te madh Graham Grin, roman qe eshte aktual duke pare gjendjen e rende ne Shqiperi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.