Home Blog

ME THOTE SE I DO VJERSHAT E MIA… – nga Pal Ndrecaj

Nga Pal Ndrecaj ME THOTE SE I DO VJERSHAT E MIA POR PERHERE ME QORTON SE ATO FLASIN ME SHUME PER TE KEQEN SE PER TE MIREN E keqja ne vjersha eshte per me e ndjeke te keqen ne jete sic e nxjerrnin gjysherit tane plumbin me plumb nje trendafil i kuq si metafore e te mires me duket teknologji e lehte per...

Rexhep Hoti u lind në Krushë të Madhe më 12 Janar 1964. Ai ka mbaruar studimet në Universitetin e Kosovës për Letërsi dhe Gjuhë Shqipe, ndërsa magjistraturën në shkencat filologjike po në këtë universitet, me temën «Kombi dhe shteti në krijimtarinë e Kadaresë». Nga viti 2013 është duke ndjekur studimet e doktoratës në Departamentin e Shkencave Politike dhe Ndërkombëtare në...

“Iluzioni i Jorge-s” – nga Albert Bikaj

"Iluzioni i Jorge-s" Nganjëherë, me zënë mendimet e errta, Pastaj kuptoj që errësira nuk është imja. Ky është çasti i shpetimit tim: Kuptoj deshperimin që shohë ngado, Nuk jam unë fajtorë...? Pastaj, më ironikja me nxjerrë iluzionet: Kur çdo gjë bëhet absurde, me bie ndërmend, Që absurdi, jam unë. -ab

Rexhep Hoti – Shpërthekoje dashurinë

Nga Rexhep Hoti Shpërthekoje dashurinë në hapësirat e paprekura, Ta shijoj copëzimin tim në mijëra grimca, Si thotë poeti, ah, në atë vend; Fanarët e rrugëve lë të ndriçohen prej ndjenjave; Rënkimi i frymëmarrjes sate më le pa mend. Besoj në shikimin e dashuruar, S’ka rrëfim ku s’të bëj të pavdekshme; Si farkëtari i moçëm që i jep hekurit ujë nëpër zjarr, I shuaj etjen çdo qelize në...

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë – nga Ndue Ukaj

Nga Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit "Kandidi ose optimizmi", një roman filozofik, ku, shkrimtari she filozofi gjenial flet për fenomene letrare e filozofike, për ontologjinë e përplasjes ndërmjet të keqes dhe të mirës, për ligështinë morale dhe fizike, për betejat e liga për pushtet dhe demagogjinë e institucioneve pushtetmbajtëse. Dhe, si gjeni, ai shkruan me stil të...

87- Vjetori i vrasjës mizore të Milan Šufflay, njerit ndër albanologët më të shquar të botës! – nga Jahja Drançolli

Në kalimin e natës 18/19 shkurt të vitit 1931 është kryer në Zagreb vrasja e Milan Šufflay, e përgaditur nga regjimi i mbretit Aleksandri I Karagjorgjeviq, vrasje kjo që kishte bërë jehonë të madhe në opinionin publik europian e botëror. Lidhur me këtë vrasje është i njohur edhe reagimi i personaliteteve të shquara të shkencës dhe të kulturës, si,...

ATDHEU IM – nga Ndue Ukaj

ATDHEU IM Ndue Ukaj Atdheu im është një shtëpi e madhe. Me dyer të vjetra dhe dritare të reja për ajrosje. Atë e kanë punuar shumë duar. Dikush ia vuri themelet, por kur u ndërtuan muret- u tha se ishte mot i keq. Kulmi u qëndis me duar nga nuset e reja që hedhin valle dhe flisnin për dashuri. Atë vit pati shumë erëra dhe stuhi. Pemët u...

Fjala lindi fjalën.. – poezi e Donart Rexhbogajt

Fjala lindi fjalën.. Ngjyra t'ngatërrueme t'pshtjelluna marrëzisht, pushtuan me harmoni nji za' t'vjedhun t'frikësuem nga heshtja! Melodi e çartun e shortueme rastësisht, puthitej me ajrin skaj gjuhës së verbueme. Nji za' qi s'bante za ngujuem prapa grilave, zanë rob prej pështymës me fluska, leçitej rreth gojës egërsisht.. Sytha tingujsh t'dehun nga gjaku frymuan ngadalë nën hijen e buzëve të çara.. Matanë gufonte deti duhi zjarrësh e valësh thyen frikën qi kishte në zemër.. Varrosi boshllëkun e ndërsyer të ujit, Busulla u kthye n'pikën e vet, Gërrye...

Mërkura e Përhimtë E T.S. Eliot e sjellë në shqip nga Erlind Sulko

Mërkura e Përhimtë, Pjesa I - T.S. Eliot Përktheu Erlind Sulko I Sepse s'kam shpresë të kthehem më Sepse s'kam shpresë Sepse s'kam shpresë të kthehem Të kem dhuntitë e këtij dhe mundësitë e atij Nuk përpiqem të arrij më gjëra të tilla (Pse duhet ti shtrij krahët një shqiponjë e plakur?) Pse duhet të vajtoj Pushtetin e zhdukur të sundimit të zakonshëm? Sepse s'kam shpresë më të di Atë shkëlqimin...

SI SHPËTOI SHQIPONJA E FLAMURIT FALË PROF. KRISTO FRASHËRIT – nga Aurel Plasari

Në vitet e para ’90, mes marrëzive të “politikës së re” për t’u marrë edhe me historinë, u bë edhe propozimi për të ndryshuar konfigurimin e shqiponjës së flamurit kombëtar me argumentin që shqiponja në të nuk duhej t’i kishte krahët “të hapur”, por “të mbyllur”, jo “horizontalë”, por “vertikalë” etj. dhe se konfigurimin ekzistues të saj e paskësh...

Artikujt e fundit