Muzeu i vetëm i Malesisë do të mbyllet!?

Nëpërmjet një postimi në facebook, themeluesi dhe pronari i Muzeut Etnografik të Malesisë, Shtjefën Ivezaj, njoftoi mbylljen e muzeut për shkak të mungesës financiare...

Përshtyja juaj për një libër, mund t’iu bëjë fitues të një libri tjetër në...

Në kuadër të ditës botërore të librit më 23 prill, Republika e Librave organizon një konkurs për përshytjet e librave tuaj të preferuar. Për...

Një vizitë në shtëpinë e Vëllezërve Grim vendi ku lindën përrallat më të bukura...

Nuk e dija, që shumë pranë vendit ku unë jetoj aktualisht, rreth tridhjetë kilometra më saktë, gjendej shtëpia e Vëllezërve Grim, Jakob dhe Vilhelm,...

Një festival librash për fëmijë dhe të rinj, festa e vërtetë e librit në...

Në muajin tetor unë pata kënaqësinë të punoj për herë të parë në një panair libri në Tiranë dhe deri më sot e klasifikoj...

Me rastin e ditëlindjes së Kadares – nga Rexhep Hoti

Me rastin e ditëlindjes së 82-të të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare. Këtë poezi e kam shkruar në vitin 1996, pas takimit të parë...

Im Mémoriam – Në Ditën e Kujtesës – nga Luan Rama

Parmbrëmë në kanalin televiziv të «France» 2 po ndiqja mjaft i prekur një intervistë të një vajze izraelite, të cilën në moshën 18 vjeçare...

Kadare u vleresua me çmimin “Nonino”

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare është vlerësuar me një tjetër çmim prestigjioz. Ai është shpallur fitues i edicionit 2018 të Çmimit “Nonino”, i...
video

Ndalohet kënga “Albanian” në Mal të Zi? Reagojnë reperët.

"Mirëpo, duket se kjo këngë 13 vjet pas publikimit po përbën ‘rrezik’ për dikë. Agjencia për Mediat Elektronike e Malit të Zi u ka...

OJQ Labeatët: Gjendje alarmante e trashigimisë tonë në Podgoricë!

"Në Podgoricë një shembull i keq i kultivimit të trashigimisë kulturore. Që ta vlerësosh një popullë apo komunitet, pasqyra më e mirë është përkushtimi për...

INTERVISTË ME DAVID DRESHAJ: MUZIKA ËSHTË NË SHPIRTIN TIM

Intervistoi: Vera Gojçaj Vera: Në cilën moshë keni filluar të merreni me muzikë? Do të thotë, që e keni kuptuar se muzikën e keni...

Artikujt e fundit