video

Ndalohet kënga “Albanian” në Mal të Zi? Reagojnë reperët.

"Mirëpo, duket se kjo këngë 13 vjet pas publikimit po përbën ‘rrezik’ për dikë. Agjencia për Mediat Elektronike e Malit të Zi u ka...

OJQ Labeatët: Gjendje alarmante e trashigimisë tonë në Podgoricë!

"Në Podgoricë një shembull i keq i kultivimit të trashigimisë kulturore. Që ta vlerësosh një popullë apo komunitet, pasqyra më e mirë është përkushtimi për...

INTERVISTË ME DAVID DRESHAJ: MUZIKA ËSHTË NË SHPIRTIN TIM

Intervistoi: Vera Gojçaj Vera: Në cilën moshë keni filluar të merreni me muzikë? Do të thotë, që e keni kuptuar se muzikën e keni...

Plotësohet amaneti, albanologu Robert Elsie do prehet në Shqipëri

Flutur Açka nepërmjet profilit të saj të facebook-ut ka njoftuar për ceremoninë e funerali të albanologut Robert Elsie, ja njoftimi i plotë: "Të nderuar Miq, Në...

Lucia Nadin promovoi librin “Statutet e Shkodrës”

"Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës dhe Botimet IDK, u prezantua Botimi anastatik i edicionit të çmuar të...

Ernesto Scura: “Ti me siguri nuk e di se Aleksandri i Madh fliste shqip”

ERNESTO SCURA: ORIGJINA E ARBËRESHËVE. «E NUK DUHET TË HABITENI SHUMË, NËSE SHIHNI SHPESHHERË SHQIPTARIN MES TË LËVDUARVE ANEKËND DHÈUT, TË CILËT I KANË FALUR...

Malësia përkujton një vjetorin e vdekjes së Gjelosh Gjokajt

Në Qendren Kulturore të Malesisë (Tuz) u kushtua një orë përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së piktorit malesorë me famë botërore,...

POETI XHORXH UALLAS – LAUREAT I ÇMIMIT “NAIM FRASHËRI”

Fitues i çmimit të madh "Naim Frashëri" të Edicionit XXI të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit" është poeti amerikan Xhorxh Uallas (George...

Rilindja kryen aktin final: shkaterron edhe kullen e Prek Calit ne Vermosh – nga...

"Pronesia e Vermoshit ne vitin 1914 dhe piketat kufitare te kesaj ane te vendosura nga Komisioni Nderkombetar i Caktimit te Kufirit Verior te Shqiperise,...

MËSIMI NË SHQIP, POR PËRPARËSI PUNËSIMI KANË ATA QË NUK E NJOHIN KËTË GJUHË

Kam menduar se s’do kem nevojë të shkruaj një reagim publik, duke pasur parasysh se ekzistojnë institucionet dhe ligjet pozitive që i mbrojnë nxënësit...

Artikujt e fundit