OJQ Labeatët: Gjendje alarmante e trashigimisë tonë në Podgoricë!

"Në Podgoricë një shembull i keq i kultivimit të trashigimisë kulturore. Që ta vlerësosh një popullë apo komunitet, pasqyra më e mirë është përkushtimi për...

Botticelli dhe kërkimi i hyjnores nga Ilir Seci

…Tue kundrue ekspoziten - "Botticelli dhe Kërkimi i Hyjnores" - nji ekspozitë e hapun me 15 Prill 2017, në Muzeun e Arteve të Bukura...

Lucia Nadin promovoi librin “Statutet e Shkodrës”

"Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës dhe Botimet IDK, u prezantua Botimi anastatik i edicionit të çmuar të...

Një festival librash për fëmijë dhe të rinj, festa e vërtetë e librit në...

Në muajin tetor unë pata kënaqësinë të punoj për herë të parë në një panair libri në Tiranë dhe deri më sot e klasifikoj...

A do ta shkarkojnë kryebashkiakun e Tiranës për përdhosje të Gjergj Kastriotit?

Nga Gani MEHMETAJ Sikur ta përdhoste kryebashkiaku i cilësdo metropole evropiane heroin kombëtar për hatër të shteteve që e luftuan dikur, të nesërmen votuesit do...

Njoftim: Festivali mbarëkombëtarë folklorik “Rapsha 2017”

"Me 18, 19 dhe 20 gusht, të gjitha rrugët e Kombit të çojnë në Hot të Malësisë së Madhe. Saktësisht, në qëndër të Malësisë,...

Muzeu i vetëm i Malesisë do të mbyllet!?

Nëpërmjet një postimi në facebook, themeluesi dhe pronari i Muzeut Etnografik të Malesisë, Shtjefën Ivezaj, njoftoi mbylljen e muzeut për shkak të mungesës financiare...

Plotësohet amaneti, albanologu Robert Elsie do prehet në Shqipëri

Flutur Açka nepërmjet profilit të saj të facebook-ut ka njoftuar për ceremoninë e funerali të albanologut Robert Elsie, ja njoftimi i plotë: "Të nderuar Miq, Në...

Isuf Luzaj dekorohet me urdhërin “Nder i Kombit” nga Presidenti Nishani

 Kohëve të fundit kemi parë kritika të shumta nëpër rrjetet sociale drejtuar Presidentit për dekorimet e akorduara, por kësaj rralle as që mund të...

Malësia përkujton një vjetorin e vdekjes së Gjelosh Gjokajt

Në Qendren Kulturore të Malesisë (Tuz) u kushtua një orë përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së piktorit malesorë me famë botërore,...

Artikujt e fundit