Muzeu i pafajësisë nga Orhan Pamuk – Nga Xhoana Sulaj

"Muzeu i pafajësisë" është një roman nga Orhan Pamuk, historia e të cilit është e vendosur në Stamboll mes viteve 1975 -1984. Ai është...

QASJE PROFILIT KRIJUES LETRAR-SHKENCOR TË ANTON NIKË BERISHËS – nga Isak Ahmeti

Shkruan: Isak AHMETI Veprën letrare dhe shkencore të Anton Nikë Berishës e kam përcjellë dhe lexuar me interesim prej kohësh ,në mënyrë të veçantë studimet...

Kur Godo-ja vjen i shpërfytyruar në shqip – nga Adrian Zalla

Të gjithë e njohin konceptin e Godo-së, por të paktë ata që e kuptojnë, më të paktë ata që mundohen ta shpjegojnë e akoma...

Gruaja e thyer nga Simone De Beauvoir – Leximet e Xhoanës

Gruaja e thyer është një vepër nga Simone de Beauvoir, e cila u publikua në vitin 1967. Një libër i cili përmban tre histori...

David Golder, historia e një fajdexhiu modern – Nga Flogerta Krypi

Titulli: David Golder Autore: Irene Nemirovsky Botuesi:  DITURIA Përktheu: Nasi Lera Faqe:  178 Viti i botimit:  2014   Në këndin “Leximet e Gertës” për kallonori.org sot kam përzgjedhur një nga romanet...

Jeta e fshehtë e Salvador Dalisë, e treguar nga ai vetë – nga Xhoana...

Kush është Salvador Dalí ? Salvador Dali ka qenë një nga figurat më interesante dhe më provokuese në artin e shekullit të njëzet. Një pionier...

Leximtari, një himn për dijen dhe dashurinë – Nga Flogerta Krypi

Leximtari, një himn për dijen dhe dashurinë – Nga Flogerta Krypi “...Ndodh që kujtimet të mos i qëndrojnë besnike lumturisë, nëse fundi është i dhimbshëm?...

Një shëtitje në qytetin e një mbi një dritareve të Saimir Muzhakës – nga...

Panairi i librit 2017 solli në tregun shqiptar shumë botime interesante nga autorë të panjohur deri tani, por që u pritën mjaft mirë dhe...

Nën lëkurën e Sindi Dobit – nga Flogerta Krypi

Në muajin nëntor në një nga sallat e Hotel Rognerit, Sindi Dobi prezantoi me lexuesin librin e saj të paë. Unë pata kënaqësinë të...

Beteja e letërsisë për liri (Nga refuzimi estetik te ai politik)

Nga  Ndue Ukaj I. Në fund të viteve të 80-ta, në Gadishullin e trazuar Ballkanik, ashtu sikurse edhe në pjesën tjetër të Europës, shembeshin muret e...

Artikujt e fundit