Kalendari poetik: Boris Leonidoviç Pasternak 1890-1960 – nga Maks Rakipaj

Kalendari poetik: Boris Leonidoviç Pasternak 1890-1960 Më 10 shkurt 1890 në Pjerjedjelkino (Rusi) u lind në një familje intelektualësh (babai qe profesor pikture, nëna pianiste),...

Rexhep Hoti – Kurora e lamtumirës!

Rexhep Hoti – Kurora e lamtumirës! E çoj peshë krijimin botëror, Piktorët me radhë që i mbajmë për shenjtorë; Askush nuk e krijoi dot pamjen tënde; Mbete e...

Dy poezi irlandeze të shqipëruara nga Iva Grillo

Rrahje zemre nga Luke Morgan Degjoj hapat e tua neper shkalle Plot dy vjet  pasi gjyshi  vdiq, dora e kemba varur jashte krevatit a thua se kish dashur...

TE KISHA E VJETER; LUSHNJE 67′ – nga Ndoc Selimi

TE KISHA E VJETER; LUSHNJE 67' Qielli i shkurtit lshonte pika shiu n'formë loti mbi pullazin e kishës Shën Prokopit Lushnje, 67'. Turra e librave nën mur flakë shpirtnash...

Në ndarje – poezi e Pavle Đonović

Në ndarje Fjalët janë më të zeza se nata Duart janë më të forta se guri Zëmra më e butë se bari Lotët më të lehta se lumi Në ndarje Shikimet janë më të thella...

Rexhep Hoti – Bisedë me Gjeniun (1997)

  Nga Rexhep Hoti I. E çamë letërsinë mes për mes, Nga Gilgameshi e gjer me sot, Dëshira për të ikur nga Vdekja, Tmerron bukur gjithmonë në këtë botë. II. Te Perënditë...

Mario Calivà, poeti arbëreshë: Dua të vdes duke dëgjuar gjuhën e mëmës!

Nga Mario Calivà Gjergj Kastriotit Kur kthehem Drejt diellit të lindjes së parë Mendimi im fluturon  Kaluar mbi një rreze drite Vete matan detit dhe përzihet me qiellin E arrin deri tek...

En attendant – poezi nga Zija Vukaj

Nga Zija Vukaj En attendant... Në atë fshat, lugajë alpine; në atë djep të gjymtë, përkundja ëndrrat e mia të gjymta. I flakur aty qysh s'di se kur, prisja e prisja; tirrja...

Rexhep Hoti – Dy emra pa varr

Nga Rexhep Hoti Ti që eshtrat në gjoks të turqve i ke, Pse i bartë dy emra Gjergj dhe Skënderbe? Lavdia mbi sa kontinente të ra; E Gadishulli yt as varr për...

Portat e lirisë – poezi nga Ndue Ukaj

Portat e lirisë Ndue Ukaj Ajo zgjohet me veshjen e bardhë të natës. Mendja i fluturon kudo ku banon kuptimi. Në trenin e parë shfleton gazetën që shpërndahet...

Artikujt e fundit