Europa jonë – nga Ndue Ukaj

Nga Ndue Ukaj Nëntë maji është dita e Europës. Për shqiptarët e kudondodhur, Europa, gjithmonë ka pasë kuptimin e një toke të premtuar. Me këtë simbolikë...

LIBERTINI NGA NOLA QE U DOGJ I GJALLE – nga Etnor Canaj

Autor: Etnor Canaj “Maiori forsan cum timore sententian in me fertis quam ego accipiam” G. Bruno Në fillim të shekullit të shtatëmbëdhjetë mendimi anti-krishterë ,...

Përurimi i Veprës së Mid’hat Frashërit

U përurua dje Vepra I e Mid'hat Frashërit (Vepra të zgjedhura). Kjo vepër është pjesë e një kolane prej 12 vëllimesh, ku përfshihen veprat...

Intervistë me këngëtarin arbëresh Claudio La Regina nga Brunilda Ternova  

Jemi në shoqërinë e Claudio La Regina, autor këngësh dhe muzikant italo-arbëresh, të cilin publiku shqiptar ka patur mundësinë ta njohë për herë të...

“Vdes politikani italo-arbëreshë, Stefano Rodotà”

Mediat italiane kanë njoftuar se juristi dhe politikani i shquar italo-arbëreshë, Stefano Rodotà u nda nga jeta ditën e djeshme , në moshën 84...

Artikujt e fundit